Odbavení na letišti - rady a informace

Odbavení na letišti krok po kroku

Ještě jste nikdy nikam neletěli? Pak pro vás máme rady a informace o tom, jak to na letišti chodí a s čím se můžete setkat.

1) Jakmile vstoupíte do letištní haly (terminálu), vyhledejte si nejbližší světelné tabule s časy odletů (departure) a čísly letů (na letištích jsou tyto monitory a světelné tabule skoro na každém kroku, tak nebude složité je nalézt).

2) Vyhledejte si na světelné tabuli číslo Vašeho letu (toto číslo a předpokládaný čas letu máte uvedeno na letence nebo dokladu, který jste obdrželi od cestovní kanceláře v emailu s odbavením). 

3) Vedle čísla letu (departure time) a destinace se objeví číslo přepážky (Check-in), která bude odbavovat váš let (pozor, tento údaj se u čísla letu neobjeví dříve než 2 hodiny před plánovaným odletem).

4) Se svými zavazadly se vydejte k příslušné odbavovací přepážce (Check-in desk), kde předložíte Vaše cestovní doklady (při cestách v rámci Evropské unie stačí pouze občanský průkaz, při cestách mimo společenství je nutné předložit pas) a doklady, které jste obdrželi od vaší cestovní kanceláře.  K přepážce se nebojte přistoupit se svým spolucestujícím nebo s rodinou, je to z důvodu, že pracovník odbavení bude vědět, že cestujete společně a palubní lístek (boarding ticket) vám vystaví na místa v letadle (seaty) vedle sebe, nebo v blízkosti (dle kapacity).

5) Spolu s předložením dokladů, odevzdejte svá zavazadla na posuvný pás. Pracovník odbavovací přepážky je označí číslem letu a mezinárodním kódem – zkratkou letiště destinace do které letíte (aby se odbavená zavazadla (Checked baggage (luggage) dostala do správného letadla, jsou zavazadla od počátku označeny jedinečným čárovým kódem, který je čitelný pouze strojově).  Pracovník přepážky Vám dá potvrzení o převzetí daného zavazadla, které si dobře uschovejte pro případ reklamace či hledání zavazadla.

6) Dávejte si pozor na hmotnost vašeho zavazadla. Každá letecká společnost má ve svých podmínkách stanoveno, jaká je nejvyšší maximální povolená hmotnost přepravovaného zavazadla (převážně to bývá do 20 kg na osobu, ale záleží na letecké společnosti a jejich podmínkách).  Celková hmotnost zavazadel se sčítá. To znamená, pokud jste například 3členná rodina, se 3 zavazadly, může být celková hmotnost vašich zavazadel 60 kg. Pokud tedy má jedno zavazadlo hmotnost 25 kg a další 8 kg a 3. zavazadlo 27 kg, stále jste v povoleném limitu. Pokud přesáhnete tuto povolenou hmotnost zavazadel, bude vám přímo na přepážce naúčtován poplatek za nadváhu (tento poplatek má každá letecká společnost stanoven v jiné výši – doporučujeme proto se před cestou informovat na maximální povolenou hmotnost zavazadel a případně na výši poplatků za nadváhu zavazadla).

7) Jakmile máte odbavena vaše zavazadla a pracovník odbavení zkontroloval doklady, vystaví Vám palubní lístek (boarding ticket), který bude uveden na Vaše jméno a kde bude uvedeno opět číslo letu, čas letu a označení míst v letadle (seat).

8) Poté se přes celní prostor a bezpečnosti kontrolu přesunete do bezcelního pásma letiště (v případě, že letíte do destinace patřící do Evropské unie, neprobíhá žádná kontrola dokladů. Pokud letíte mimo zónu Evropské unie, musíte projít pasovou kontrolou, kdy spolu s cestovním pasem předložíte pracovníku celní správy i palubní lístek).

9) Bezpečnostní kontrola (security check) – zde do plastového boxu odevzdáte veškeré kovové předměty (pásky, náušnice, hodinky) a elektronické předměty (mobily, tablety, MP3 přehrávače, fotoaparáty), stejně tak příruční zavazadlo (batoh, kabelku apod.). Tento plastový box následně projede rentgenem a Vy projdete bezpečnostním rámem. Na druhé straně tohoto pásu si opět své věci vyzvednete a můžete se pohybovat v transitní části – bezcelním pásmu letiště.

10) V bezcelním prostoru letiště se nachází velké množství Duty free obchodů s luxusním zbožím nejprestižnějších, světových značek s výhodnými cenami. Naleznete zde i kavárny či restaurace, ale upozorňujeme na vyšší ceny (zde nečekejte výhodné ceny).

11) V tomto prostoru se nacházejí opět světlené tabule a monitory, informující o odletech. Na těchto tabulích sledujte údaje o tom, u které odletové brány (gatu) bude přistaveno vaše letadlo a kdy bude probíhat nástup do letadla (boarding). Odletové brány se zavírají, většinou, nejpozději 15 minut před plánovaným odletem, proto buďte v prostoru u odletové brány brzo a nechoďte na poslední chvíli. Z důvodu bezpečnosti a plynulosti chodu letiště, Vám může být později odepřen vstup na palubu letadla. A pokud letadlo zmeškáte, máte jednoduše řečeno smůlu a přišli jste o letenku, peníze, ale i celou dovolenou.

12) Před nástupem do letadla, budete opět zaměstnanci letiště zkontrolování, a to předložením Vašeho cestovního dokladu a palubního lístku. Následně budete nasměrování do tubusu vedoucímu k letadlu, případně k autobusu, který vás zaveze až přímo k letadlu. 

13) V letadle si vyhledáte své místo (číslo znamená řadu a písmenko znamená sedadlo). V případě, že si nebudete vědět rady, stewardky nebo stewardi Vám ochotně a rádi poradí a nasměrují Vás na správné místo. Nad vašimi sedadli se nachází úložné boxy, do který si uschováte svá příruční zavazadla. Behěm letu je zakázané mít, z důvodu bezpečnosti,  tato příruční zavazadla mimo úložné prostory. To však neznamená, že si nemůžete během letu vzít z příručních zavazadel věci, které budete potřebovat. 

Doufáme, že jsme Vám tímto článkem pomohli a osvětlili všechny důležité body odbavení a odteď si budete užívat už jen beztarostné cestování:-)