Kréta - postřehy z cesty

Kréta - postřehy z cesty

Vloni v září jsme se vydali na dovolenou na řecký ostrov Kréta. Po zdlouhavém vybírání ubytování padla volba na hotel Sunshine Crete Beach ve středisku Koutsounari.

Cesta z Prahy, s leteckou společností Smart Wings trvala necelé 3 hodiny a let ubíhal velmi rychle a hlavně poklidně.  Po přistání v Heráklionu na Krétě na nás čekala před letištní halou delegátka označená cedulkou cestovní kanceláře Exim Tours, která nás nasměrovala do přistaveného autobusu, který nás vezl skrz celý ostrov do našeho ubytování.

A protože se středisko Koutsounari nachází na nejjižnějším cípu ostrova, čekala nás jízda dlouhá 2,5 hodiny, což pro děti po 3 hodinovém letu, bylo dost zdlouhavé. Přesto jsem cestu ocenila, protože jsme měli možnost si prohlédnout téměř celý ostrov, včetně jejich středisek a hotelů, ve kterých jsme po cestě vykládali další spolucestující. Autobus jel převážnou část cesty podél pobřeží a projížděl centry dovolenkových letovisek jako je Gouves, Hersonissos, Stalida, Malia, Agios Nikolaos, Ammoudara až do našeho cíle.

mapa Kréty

Střediska Gouves a Hersonissos jsou velice živá střediska plná barů, diskoték, restaurací, taveren a obchodů se suvenýry a dalším zbožím, je zde velká nabídka půjčoven aut a kol. Jedná se tak o poměrně rušná letoviska, ideální pro ty, kteří vyhledávají na dovolené živý ruch a zábavu. Nespornou výhodou těchto středisek je, že se nacházejí cca 20 km od mezinárodního letiště a v okolí se nachází velké množství památek.  Pláže jsou zde písčité a relativně rušné, ale kdo touží po klidu, určitě i zde nalezne romantická zákoutí a pláže poskytující klid.  

Gouves - pláž

Hersonissos

Hersonissos

Další zastávkou byla střediska Stalida a Malia, která se nachází asi 15 km od střediska Hersonissos a asi 35 km od Mezinárodního letiště v Heráklionu. Tato letoviska se nacházejí v zálivu Mália. Obě střediska jsou také velmi rušná s množstvím restaurací, taveren, barů a nejrůznějších obchodů a obchůdků. I zde jsou dlouhé, písečné pláže s pozvolným vstupem do moře, ideální především pro rodiny s dětmi nebo starší lidi, kde si lze pronajmou lehátka a slunečníky. Středisko Stalida má krásnou, živou promenádou se spoustou obchodů, kaváren, taveren. Naleznete zde i směnárny, půjčovny aut, kol a motocyklů.

Stalida

 Malia

Cestou přes hornatější část ostrova, jsme se dostali do středisek Agios Nikolaos a Ammoudara. Letovisko Agios Nikolaos je malé městečko s rybářským přístavem. Toto městečko se stalo vyhledávaným cílem boháčů a celebrit z celého světa. Nedaleko přístaviště se nachází jezero, které je propojené s mořem a podle legendy se v jeho vodách koupávala bohyně Athéna. Kolem jezera se nachází spousta tradiční taveren, restaurací a kaváren. Hlavní ulice žijí poměrně čilým ruchem ve dne v noci.

Agios Nikolaos

Přes nejužší část ostrova Kréta, přes horský průsmyk, jsme se dopravili až na jižní část ostrova do malinkého letoviska Koutsounari. Zde se nacházejí převážně hotely, pár plážových taveren a obchůdků. Jedná se o velice klidnou vesničku. Kdo tedy hledá na dovolené klid a pohodu, jistě toto místo ocení. Přímo před hotelem Sunshine Crete Beach se nachází autobusová zastávka, která spojuje Koutsounari s městečkem Lerapetra, kde se nachází mnoho obchodů a krásná přístavní promenáda plná taveren, restaurací a kaváren, nechybí ani obchůdky se suvenýry. Tato promenáda byla vybudována poměrně nedávno a v podstatě ze dne na den. Autobus vás zaveze do centra města, kde obchodní třídou projdete až na zmíněnou promenádu.

Lerapetra

Kotsounari

Pláž se zde táhne v délce několika kilometrů a je tvořena pískem s malinkými, jemnými kamínky, které jsou ale velmi příjemné na chůzi i na to, že nejste obaleni pískem. Moře je zde opravdu průzračně čisté a teplé. Boty do vody nejsou potřeba.  

Jak jsem již uvedla jedná se o nejjižnější část ostrova, ale zároveň o nejjižnější část celého Řecka, čemuž odpovídají i teploty. Celá jižní oblast má stálé počasí s teplotami o 2-3 °C vyššími než na severu ostrova.